Youtube Instagram Pinterest

Jak na úklid koupelny?

Pokud při zařizování koupelny vybíráte u ověřených značek, výrobci vám nabídnou až několik desítek let trvající záruku na životnost jejich produktů. Aby však koupelna dosáhla skutečné maximální délky své životnosti a zachovala si krásu, je třeba si k jejímu udržování vybrat správné pomocníky.

Jak si tedy starost o koupelnu a její zařízení co nejvíce usnadníte?

1. Vyvarujte se abraziv a chloru

Moderní materiály jsou natolik sofistikované, že většinou nesnesou drsné zacházení. Naopak ocení přípravky citlivé a pokud možno univerzální. Usnadníte si práci i čas, který byste museli strávit studiem návodů jednotlivých přípravků a jejich vhodným kombinováním.

Při čištění všech lesklých koupelnových povrchů, ať se již jedná o akrylát, litý mramor, sklo, plast nebo keramické obklady se vyvarujte abraziv, jako jsou nejrůznější písky. Povrchy čištěné přípravky s příměsí abraziv mohou časem nejen zmatnět, ale může dojít až k jejich sedření například u akrylátu nebo u rámů sprchových koutů. Na mechanické poškození jsou nejnáchylnější barevně lakované rámy nebo ty kovově lesklé. Naopak, oděrek a poškození se nemusíte obávat u matně kovové úpravy satin.

Dalším nepřítelem koupelnového vybavení je chlor. Jeho chemické účinky jsou natolik silné, že při neopatrném používání může zničit zejména hliníkové rámy sprchových koutů a chromové baterie, koupelnové žebříky nebo výpustě u van. Na bílém povrchu koutů a radiátorů zase umí vyrobit nehezké zažloutlé skvrny.

2. Ošetřujte jemně

RAVAK CleanerPodle jednoduché úklidové matematiky se proto řiďte nároky těch povrchů, které jsou v koupelně nejnamáhanější, to znamená zejména požadavky na čištění van, sprchových vaniček a umyvadel. Zvolte na ně univerzální čistidlo jako je například univerzální čistič RAVAK Cleaner vhodný na odmaštění a údržbu všech koupelnových povrchů nebo RAVAK Cleaner Chrome obohacený i o složky pečující o chrom.

3. Aby sklo neosleplo

RAVAK AntiCalcKaždá voda, s výjimkou dešťové či destilované, obsahuje vždy určité množství rozpustných látek, tzv. solí. Složení vody se v každé lokalitě liší, ale pokud vzniklé sedimenty ze solí železa, manganu či křemíku vytvoří se sklem chemickou vazbu, po čase ho ošklivě zabarví až tzv. oslepne. Běžně dostupná chemie vám už v tomto případě nepomůže.

RAVAK své skleněné součásti sprchových koutů a zástěn už před cestou k zákazníkovi opatřuje ochrannou vrstvou AntiCalc a pro další údržbu nabízí přípravek AntiCalc Conditioner. Ačkoli se už název „anticalc“ stal označením pro celou jednu kategorii, nespoléhejte se však na každý bezejmenný „anticalc“, který dostanete při nákupu zdarma. Pouze patentovaný AntiCalc®, který si ve většině zemí světa chrání RAVAK ochrannou známkou, udrží sklo bez poškození se zárukou na 10 let. Při běžné údržbě pak už stačí používat univerzální saponátové čistidlo (např. RAVAK Cleaner) a průměrně jednou za čtvrt roku obnovit působení technologie AntiCalc přípravkem AntiCalc Conditioner. Ale znovu pozor! Před použitím přípravku AntiCalc Conditioner sklo důkladně vyčistěte. Teprve na naprosto čistý povrch naneste Conditioner, který obnoví účinnost ochrany proti vodním usazeninám. Sklo tak získá vodoodpudivé vlastnosti, kapky se na něm nebudou usazovat a neumožní tak vodnímu kameni korozi koupelnových skel.

4. Při čištění sifonu opatrně

RAVAK Turbo CleanerZanesené sifony van a sprchových vaniček nejlépe zprůchodníte některým z přípravků na bázi hydroxidu sodného jako je RAVAK Turbo Cleaner. Ale pozor! Dávkujte opatrně, nejen co se týče množství, ale i umístění. Hydroxid sodný může nenávratně poškodit chromové součásti. Nejlépe přípravek nabírejte lžící a pomalu vsypávejte do odpadu. Pokud byste granulát vsypali do odpadu najednou ve velkém množství, nedojde k jeho pozvolnému rozpuštění ve vodě, ale naopak, vytvoří nepropustný slepenec, který odpad účinně ucpe.

5. Aby se vana znovu leskla

Nechali na vaší vaně otisky drápků vaši domácí mazlíčci? Koupete děti po návštěvě pískovišť nebo jste vanu příliš důkladně drhli abrazivními prostředky? Drobné škrábance nebo matná místa můžete přeleštit i v domácích podmínkách. Nejprve se ujistěte, že je vaše vana z litého akrylátu (PMMA), protože levné sendvičové vany brousit nelze. Jemné škrábance můžete přeleštit jen brusnou pastou (např. Tempo na autolaky) a následně filcovým kotoučem na vrtačce. Hlubší vrypy neprve přebruste smirkovým papírem o zrnitosti 600 – 1400 (začněte hrubším a skončíte jemnějším), bruste pod vodou. Dále opět brusnou pastu a nakonec filc. Pozor – dno vany bruste do 0,5mm, v lemech vany si můžete dovolit brousit zhruba do hloubky 3mm.

6. Vyžeňte plísně z koupelny

Montáž krycí lištyJedním z nejúpornějších nepřátel každé koupelny je vlhkost, respektive s ní související plísně. Nejčastěji se s nimi setkáme ve spárách kolem vany, v nepřístupných místech u sprchových koutů a zástěn, ale mohou se nepříjemně rozvinout i uvnitř hydromasážních systémů.

Plesnivým místům ve spárách kolem vany a sprchových koutů se dá nejlépe předcházet používáním vanových lišt. Silikonový tmel je sice nutné do spáry použít v každém případě, ale lišta celou spáru překryje, utěsní a její udržování je podstatně jednodušší než čištění nestejnoměrně naneseného tmelu, který po usazení nečistot kazí vzhled celého díla.

Odklonění dveřního křídla Problematickou oblastí, se kterou se potýká téměř každá koupelna, jsou plísně a nečistoty usazené v nepřístupných místech sprchových koutů. Už při nákupu se proto vyplatí zohlednit i kritérium jednoduché údržby a vybrat si sprchový kout s minimem svislých profilů (takzvané půlrámové nebo bezrámové). RAVAK nabízí i kouty s chytrým mechanismem na odklápění skla dveří. Odkloněním dveřního křídla se při údržbě jednoduše dostanete i do jindy nepřístupných míst.

RAVAK DesinfectantHydromasáže zabudované ve vanách lze proti plísním chránit buď hned od začátku přikoupením automatického desinfekčního systému nebo je třeba myslet na to, že bychom občas po hydromasáži měli do vany nalít desinfekční přípravek vyvinutý přímo výrobcem hydromasáží, který zbaví choroboplodných zárodků i trubky skryté pod povrchem vany.