Malá koupelna je velká výzva

Malá koupelna je velká výzva

I do malé koupelny můžete umístit vše potřebné, aniž by působila stísněným dojmem. Poradíme vám, jak postupovat, aby veškeré vybavení do sebe účelně a vkusně zapadlo jako puzzle. Začněte pečlivou rozvahou a využijte i možností, o kterých jste dosud možná ani neuvažovali. RAVAK totiž nabízí kromě standardních van, sprchových koutů, umyvadel a dalšího vybavení také modely atypických tvarů a rozměrů, které jsou ideální právě do miniaturních prostor. Říká se, že co je malé, to je hezké, proto se seznamte s našimi vychytávkami a osvědčenými triky, a bude to platit i pro vaši koupelnu.

Využijte optická kouzla

Pro optické zvětšení koupelny volte světlé materiály v přírodních tónech, ideálně s lesklým povrchem. To platí nejen pro obklady, ale také pro dlažbu. Pokud jste již rozhodnuti pro tmavý obklad, i ten může malé koupelně slušet, ovšem je třeba prostor dobře nasvítit.

Ačkoli někdo tvrdí opak, velké formáty prostor opticky zvětší a méně spár oceníte i při údržbě. Důležitá je také orientace obkladu, kdy lépe působí ta podélná.

Obklady nemusí pokrývat všechny stěny. Jednu, či dvě stěny můžete vymalovat světlou, voděodolnou barvou. Efektním řešením jsou také betonové stěrky nebo benátské štuky.

Osvědčeným trikem pro optické zvětšení prostoru jsou také velká zrcadla, která právě v koupelně plní i praktickou funkci.

vana Avocado Do milimetru promyšlený tvar vany Avocado umožní i v nejmenších koupelnách pohodlné koupání a neomezený přístup k umyvadlu.

Je čas rozhodnout dilema vana vs. sprcha

Vana v každé koupelně zabere největší plochu, proto zvažte, zda je pro vás opravdu důležitá. Horká koupel je sice příjemná relaxace, ale zvýšíte si výdaje za vodu a naopak zmenšíte životní prostor, který by se dal využít lépe se sprchovým koutem. Pokud ovšem po vaně toužíte, rozhodně vám ji nerozmlouváme. I v takovém případě spolu najdeme optimální řešení.

Je pro vás nepostradatelná vana?

Máte-li malou koupelnu, vaší pozornosti by neměl uniknout koncept Avocado, který byl stvořen právě pro ty nejmenší koupelnové plochy. Asymetrická vana Avocado v délce 150 cm dopřeje dostatek prostoru pro trup a nad zúženým místem pro nohy můžete umístit umyvadlo Avocado.

Pokud jste rozhodnuti pro vanu, ale chcete si dopřávat také pohodlné sprchování, zvolte model s možností instalace sprchové zástěny. Jedním z nich je například velmi pohodlná Vana BeHappy II, která je součástí stejnojmenného konceptu. Linie vany umožňují instalaci různých sprchových zástěn a v místě zúžení pak vzniká prostor pro rohové umyvadlo.

Koncept Avocado Koncept Avocado tvoří pohodlná a přesto velmi skladná vana s praktickým umyvadlem.
vana BeHappy II Zavěšení umyvadla nad vanou BeHappy II v oblasti nohou vám neubere koupací prostor, zato vám přidá praktické místo na mytí rukou.

Dalším řešením pro koupání i sprchování se zástěnou jsou vany z řady Rosa. Všechny modely Rosa I, Rosa II i Rosa 95 mají dostatečně široké dno a praktické integrované sedátko, které lze využít také jako odkládací plochu. Nejmenší model Rosa 95 s šířkou 95 cm se vejde do opravdu malých koupelen. S dalším vybavením z konceptu Rosa vyladíte koupelnu do posledního detailu.

Preferujete klasické obdélníkové vany? Seznamte se s modely Chrome, Chrome Slim, Classic II nebo Vanda II. Mají ploché dno a rovněž je můžete doplnit o vanovou zástěnu pro bezpečné a pohodlné koupání i sprchování. V nabídce van Classic II nepřehlédněte nejkratší vanu 120 cm, kterou lze umístit také do niky.

Vana Rosa II Vanu Rosa II si zamiluje celá rodina. Funguje jako pohodlná vana a prostorný sprchový kout v jednom.
vana Freedom Wall Do menších koupelen je vhodná i vana Freedom Wall, která je určená k umístění ke stěně.

... Nebo vítězí sprcha?

Malé byty zpravidla obývají jednotlivci či páry v mladším, nebo naopak starším věku. Především těm dříve narozeným bychom rozhodně doporučili sprchový kout, který má pohodlnější vstup a možnost vybavení sklopným sprchovým sedátkem.

Do malé koupelny jsou nejvhodnější volbou posuvné systémy otevírání dveří, které nezasahují do prostoru, jako ostatní typy. Najdete je v řadách Supernova, Blix Slim, Blix ale i Matrix. Pokud preferujete bezrámový a bezbariérový sprchový kout, ideální pro vás bude model z řady Walk-In. Jsou-li v rodině děti, doporučujeme čtvrtkruhový sprchový kout řady Supernova model SKCP4 Sabina nebo řady Blix model BLCP4 Sabinahlubokou sprchovou vaničkou Sabina.

Posuvné dveře u sprchového koutu Blix Slim Posuvné dveře u sprchového koutu Blix Slim vám ušetří prostor. Sklo se dá navíc pro snadné čistění odklápět.
Hluboká sedací vanička Sabina Hluboká sedací vanička Sabina umožňuje pohodlné sprchování, ale i koupání dětí.

Čím menší koupelna, tím důležitější je úložný prostor

Využít maximálně každý kout při realizaci malé koupelny je základem úspěchu. Velmi praktické je rohové umyvadlo, které nezasahuje příliš do prostoru. Například rohové umyvadlo z řady 10° můžete navíc doplnit skříňkou i zrcadlem ze stejného konceptu. Pod umyvadlem obecně bývá dostatek prostoru pro úklidové a prací prostředky anebo koš na špinavé prádlo.

V extrémně malém prostoru místo klasického umyvadla instalujte raději umývátka, která jsou primárně navržena do stísněných prostor jako například toalety pro hosty. I v mimořádně malé koupelně mohou dobře plnit svůj účel jako rozumný kompromis.

V malých koupelnách platí důležité pravidlo – maximálně využívat prostor do výšky. Poličky či skřínky rozmístěte po stěně nad sebou, nebo volte vysoké závěsné skříňky. Ty najdete téměř ve všech řadách nábytku RAVAK. Využít můžete také prostor nad toaletou a nade dveřmi.

Miniumývadlo Classic II 400 Umývátko vám ušetří mnoho prostoru, navíc ho lze doplnit o skříňku, která nabízí velké úložné prostory, které pojmou veškerou kosmetiku nebo koupelnové vybavení.
Pokud nemáte dostatečný prostor pro bidet, můžete využít nástěnný ventil s bidetovou sprškou. Bidetová sprška nabízí mnoho možností použití Pokud nemáte dostatečný prostor pro bidet, můžete využít nástěnný ventil s bidetovou sprškou. Bidetová sprška nabízí mnoho možností použití.

Spojit, či nespojit s WC?

Zvažte plusy a mínusy. Mezi pozitiva počítejme fakt, že ušetříte několik drahocenných centimetrů plochy, na druhou stranu přijdete o stěnu, kde mohly být úložné prostory. Obecně se spojení doporučuje v případech, kdy koupelnu využívají jeden nebo dva lidé. Při větším počtu členů domácnosti bývá spojení na úkor soukromí. Pokud je toaleta umístěna poblíž sprchy, měl by být rozestup mezi nimi alespoň 20 cm. Vzdálenost okraje toaletní mísy od dveří by měla být nejméně 30 cm a vzdálenost od topení pak minimálně 50 cm.

Koncept Chrome Nechte se vést konceptem Chrome a koupelna vás překvapí synergií stylu s užitkem.

A pár tipů na závěr…

Praktický úložný prostor na drobnější kosmetiku vám poskytne galerka se zrcadlem. V malé koupelně sice není prostor pro bidet, ale jeho funkci může nahradit bidetová sprška. S ní můžete nad toaletou také pohodlně umývat třeba zablácené boty. Vybavení v jednom konceptu navíc s úložným prostorem působí kompaktně a podpoří harmonický vzhled vaší koupelny.

Držíme palce, ať se dílo podaří.

Další témata

Jak si vybrat sprchovou vaničku

Jak si vybrat sprchovou vaničku

S volbou sprchového koutu úzce souvisí také výběr ideální sprchové vaničky. Ta je vhodným řešením všude tam, kde nemůžete nebo nechcete stavebně zasahovat do podlahy, např. v panelákovém bytě. Vaše volba by měla zohlednit očekávání a potřeby celé domácnosti, například, jestli máte malé děti, koupete domácí mazlíčky, občas namáčíte prádlo apod. Zvolte ten správný tvar, materiál i způsob instalace. Pak budete dlouhodobě spokojeni a předejdete pravidelným potopám ve své koupelně.

Více
Jak si vybrat vanu, abyste byli i po letech spokojeni

Jak si vybrat vanu, abyste byli i po letech spokojeni

Rekonstrukce či zařizování nové koupelny by měla být příjemná životní fáze, kdy si plníte své sny o novém, lepším bydlení. Následující řádky vám přinesou inspiraci, zajímavé tipy a hned několik užitečných rad pro zásadní rozhodnutí, jakým je výběr vany. Pokud vše pečlivě zvážíte, dnešní rozhodnutí vás bude těšit ještě po mnoha letech, kdykoli do své koupelny vstoupíte.

Více