Jak si vybrat sprchovou vaničku

Jak si vybrat sprchovou vaničku

S volbou sprchového koutu úzce souvisí také výběr ideální sprchové vaničky. Ta je vhodným řešením všude tam, kde nemůžete nebo nechcete stavebně zasahovat do podlahy, např. v panelákovém bytě. Vaše volba by měla zohlednit očekávání a potřeby celé domácnosti, například, jestli máte malé děti, koupete domácí mazlíčky, občas namáčíte prádlo apod. Zvolte ten správný tvar, materiál i způsob instalace. Pak budete dlouhodobě spokojeni a předejdete pravidelným potopám ve své koupelně.

Litý mramor, nebo akrylát?

Vaničky z litého mramoru RAVAK patří mezi nejkvalitnější na trhu. Jsou zpevněné sklolaminátem a stabilní, s nosností až 300 kg. Jsou stálobarevné a odolné proti poškrábání. Litý mramor má výborné tepelně izolační vlastnosti a snadnou údržbu. Vaničky můžete podezdít, usadit na nožky nebo zabudovat do podlahy. Tím získáte nejen bezbariérový přístup, ale také nerušivý estetický dojem.

Akrylátové vaničky jsou stále oblíbené, a to nejen pro svou příznivou cenu, ale také kvůli svým vlastnostem. Vaničky jsou lehké, na omak příjemné a barevně i teplotně stálé, takže udrží vodu déle teplou. Přestože mají hladký povrch, hrozí jen minimální riziko uklouznutí, které můžete ještě více eliminovat volbou protiskluzné varianty dna. Akrylát velmi dobře tlumí zvuk dopadající vody a jeho speciální ochrana AntiBac® zabraňuje růstu a rozmnožování bakterií i kvasinek. Při čištění je ovšem nutné vyhnout se agresivním chemickým prostředkům a pískům, které povrch narušují. Výhodou je, že při poškrábání můžete vadu opravit přebroušením a následným vyhlazením. Obecně mají akrylátové vaničky menší nosnost a tvarovou stálost než vaničky z litého mramoru, proto byste měli i jejich instalaci svěřit výhradně odborníkům.

Sprchová vanička Galaxy Pro 10° Sprchová vanička Galaxy Pro 10° z litého mramoru poskytuje díky pootočení o 10° další odkládací prostor.
Akrylátová vanička Kaskada Akrylátová vanička Kaskada představuje ideální poměr prověřené kvality a výhodné ceny.

Plochá, nebo hluboká?

Pokud jde o hloubku vaničky, nabízí se tři úrovně. Může být téměř plochá, což vám zpříjemní vstup při sprchování. O něco hlubší, varianty zase lépe zadrží hromadící se vodu. Jestliže ale chcete dopřát vodní hrátky malým dětem, zvolte vaničku Sabina s hloubkou 27 cm. Ta je příjemným kompromisem v koupelně, do které se nevejde sprchový kout i klasická vana současně.

Galaxy Pro Flat Díky své výšce 3 cm je sprchová vanička Galaxy Pro Flat vhodná pro bezbariérové řešení zapuštěním do podlahy.
Hluboká sedací vanička Sabina Hluboká sedací vanička Sabina umožňuje pohodlné sprchování, ale i koupání dětí.

V nabídce najdete vaničky jak čtvercové, tak i obdélníkové nebo čtvrtkruhové, přičemž každá má své výhody.

Klasická malá vanička o rozměrech 80x80 cm je sice prostorově úsporná, ale pokud vám to plocha koupelny jen trochu dovolí, doporučujeme zvažovat výběr od velikosti 90x90 cm. Ve větším sprchovém koutu pak můžete třeba i v budoucnu instalovat sklopné sedátko a madlo, aniž by překážely. Nemusíte se také bát, že ve stísněném prostoru nechtíc pohnete pákovou baterií a dojde k opaření.

Možná právě vaší koupelně nejlépe vyhoví některá z obdélníkových variant. Při osazení třemi zástěnami může být stejně jako čtvercová vanička kdekoli v prostoru, tedy nikoli pouze v rohu. Dodáváme je v široké škále rozměrů a jejich půdorys koresponduje s nabídkou sprchových koutů. Další možností je umístění vaničky ve zděné nice a uzavření prostoru sprchovými dveřmi.

Blix BLDP2 v kombinaci s vaničkou Perseus Pro Sprchové dveře Blix BLDP2 v kombinaci s vaničkou Perseus Pro.

Čtvrtkruhové vaničky v koupelně zabírají nejméně místa. Pocitově působí příjemným, oblým dojmem, jejich podmínkou je ovšem umístění do rohu. Kromě rozměru je důležitým údajem také rádius. Obvykle to bývá R 550, ale při výběru sprchového koutu je třeba se ujistit a parametry sladit.

Odborná instalace je předpokladem spokojenosti

Vaničky můžete buď zabudovat do podlahy, podezdít či usadit na nožky, proto věnujte pozornost výběru vhodného typu. Součástí některých modelů je čelní krycí panel, případně je možné ho přikoupit. Zjednoduší vám nejen samotnou instalaci vaničky, ale také přístup k sifonu. Doporučujeme rovněž použít univerzální montážní sadu, která vám usnadní zatěsnění vaničky pomocí krycích lišt a silikonového tmelu.

Sprchový kout může být i bez vaničky

Sprchový kout Walk-In Wall Sprchový kout Walk-In Wall nejlépe vynikne přímo na podlaze se zabudovaným odtokovým žlabem nebo podlahovou vpustí.

Než se pustíte do výstavby nebo rekonstrukce koupelny, je vhodná chvíle zvážit jako alternativu také sprchový kout bez vaničky. Jeho velkou výhodou je velkorysý vnitřní prostor a mimořádně pohodlný přístup. Funkci vaničky v tomto případě převezme odtokový žlab, do kterého je podlaha vyspádována. Minimalistický koncept s prosklenými plochami pak nechá vyniknout design celé koupelny. Dá se ovšem předpokládat, že takové řešení je možné realizovat spíše v rodinném domě než v panelákovém bytě.

Další témata

Jak si vybrat vanu, abyste byli i po letech spokojeni

Jak si vybrat vanu, abyste byli i po letech spokojeni

Rekonstrukce či zařizování nové koupelny by měla být příjemná životní fáze, kdy si plníte své sny o novém, lepším bydlení. Následující řádky vám přinesou inspiraci, zajímavé tipy a hned několik užitečných rad pro zásadní rozhodnutí, jakým je výběr vany. Pokud vše pečlivě zvážíte, dnešní rozhodnutí vás bude těšit ještě po mnoha letech, kdykoli do své koupelny vstoupíte.

Více
Neviditelný štít proti nečistotě a usazeninám

Neviditelný štít proti nečistotě a usazeninám

Záleží nám na tom, abyste ze své koupelny měli radost co nejdéle. Proto neustále pracujeme na technologických inovacích, které prodlouží životnost a krásu našich produktů.

Více