Youtube Instagram Pinterest

Zařizujete malou koupelnu?

Než si začnete lámat hlavu jak do malé koupelny umístit vše potřebné a jak to na omezenou plochu vtěsnat, zkuste to vzít z opačné strany. Zamyslete se nejprve nad tím, co v koupelně nepotřebujete.

Vana nebo sprcha?

vana nebo sprchaZvažte svoje hygienické návyky i počet a stáří členů domácnosti. Patříte k singles s dynamickým životním stylem? Pak asi oceníte prostornější sprchu vybavenou třeba i masážním panelem. Bezbariérově upravený sprchový kout ustavený přímo na podlahu a opatřený odtokovým žlabem je praktičtější i pro seniory a uživatele s omezenou hybností. Naopak, jestli žijete s dětmi oceníte vanu pro jejich oblíbené každodenní vodní hrátky. Pokud se nemůžete rozhodnout ani pro jednu variantu, zvolte si tzv. minivanu nebo některou z van, které mají dostatečně široké a ploché dno a dají se opatřit i sprchovou zástěnou. Jejich velikost začíná už na 120 x 70 cm, a tak na malé ploše získáte prostor pro koupání i sprchování v jednom. Na řešení sprchování a koupání v malé koupelně se zaměřují speciálně vyvinuté koupelnové koncepty, jejichž designeři už od počátku mysleli na hru s centimetry a dokonale sladili praktickou i estetickou funkci všech jejich součástí.

Skutečně potřebujete oddělenou toaletu?

Dvě samostatné místnosti jsou vždy lepší než jedna společná, ale pokud hledáme kompromisy při řešení malé koupelny, může být spojení obou místností východiskem z nouze. Propojením získáte více prostoru i nové možnosti kombinování. Důkladně však promyslete, zdali pro vás bude propojení obou místností praktické. Obecně se nedoporučuje vícečetným rodinám, ve kterých takto může jeden člen zablokovat ranní provoz všem ostatním.

Pokud už nemáme nic, od čeho bychom koupelně ulehčili, zařiďme ji takovými předměty, které její prostor alespoň opticky zvětší a využijí každý kout.

1. Zvažte tvary a rozměry

Na trhu se setkáte s oblým i hranatým designem a záleží na osobním vkusu, kterým směrem se vydáte. Mějte však na paměti, že není výhodné je kombinovat. Pokud zvolíte hranaté tvary na sanitě i koupelnovém nábytku, dodržte tento styl. Jen tak vám pomůže ušetřit místo. A stejně je tomu i s oblým designem. Pokud se nechcete trápit s kombinováním, vsaďte na promyšlená řešení v podobě koupelnových konceptů. Všechny jejich prvky (jako jsou vany, zástěny, sprchové kouty, umyvadla, nábytek, baterie a další) na sebe logicky i designově navazují a nestane se vám tak, že například umyvadlo brání odklopení sprchové zástěny umístěné na vedle stojící vaně a podobně. Dalším účinným trikem je menší hloubka, zejména u sanity a nebo asymetrická provedení van, protože jejich vnitřní uhlopříčka je průměrně až o 20 cm delší než úhlopříčka klasické obdélníkové vany. Poskytují tak překvapivě velký prostor pro koupání a doplněné vanovou zástěnou vyřeší i sprchování bez potopy.

RAVAK malá koupelna


2. Ukládejte s nápadem

ukládejte s nápademZvolte úložné prostory s přidanou hodnotou. Výhodná je například hrazda na zavěšení ručníků nebo šikovné rozdělení vnitřního prostoru skříněk. Dobře promyšlená koupelnová skříňka pod umyvadlo pojme jak objemnější předměty jako jsou například ručníky, tak i drobnosti, které budou vždycky po ruce v nehlubokém členitém šuplíku. Některé z koupelnových skříňěk mohou nabídnout i vestavěný koš na prádlo. Závěsný systém skříněk zase podstatně usnadní úklid koupelny. Dvě mouchy jednou ranou zabijete pořízením zrcadla s poličkou na odkládání a třeba i s integrovaným světlem a zásuvkou. Odlesky zrcadla místnost opticky zvětší a na poličku se vejde pár nezbytností pro každodenní hygienu.


3. Rozsviťte si

Využijte všechna dostupná řešení k tomu, abyste koupelnu co nejvíce rozsvítili. Pokud nelze zajistit přívod přirozeného světla, zapojte elektrické zdroje, ale pomohou i nejrůznější triky. Kromě centrálního osvětlení zkuste zabudovat i bodová světla (například do podhledu) a vyberte si osvětlené zrcadlo. Chytrým trikem mohou být čím dál dostupnější voděodolné LED pásky, které mohou orámovat libovolné části koupelny. Při zapojování elektrického světla v koupelně však vždy dbejte na dodržování bezpečnostních norem a pořizujte jen zdroje určené přímo pro koupelnu. Velký efekt bez využití elektřiny zajistí průhled vybudovaný z luxferů popř. z jakéhokoli poloprůsvitného materiálu.

4. Obkládejte

Keramický obklad je materiál, který skutečně dělá koupelnu koupelnou. Správnou kombinací barev a formátů vyčarujete i z malé místnosti příjemný prostor pro každodenní odpočinek. Pro optické zvětšení volte co největší formáty obkladů i dlažeb a volte kalibrované, které mají hrany začištěné tak, aby se daly pokládat s co nejužšími spárami. Prostor se tak sjednotí a menší množství spár vám usnadní i úklid. Na podlahu patří vždy o pár odstínů tmavší dlažba než je obklad na stěnách. Obklady pokládané horizontálně prostor opticky rozšíří, vertikální položení obdélníkových tvarů opticky zase oddálí strop. Koupelnu nejvíce rozsvítí lesklá úprava obkladů v kombinaci s jejich světlou barvou.

Minimální dostatečný prostor

I se všemi nutnými zařizovacími předměty musí být v koupelně dostatek prostoru, abyste se mohli po sprchování pohodlně osušit, vystoupit z vany nebo si vyčistit zuby před umyvadlem, aniž byste se uhodili o roh skříňky nebo pračky.

Pro získání dostatečného prostoru je nutné respektovat všeobecné dispoziční zásady, dodržovat minimální vzdálenosti mezi jednotlivými zařizovacími předměty, vzdálenosti od stěn a průchozí uličky.

Vana
Minimální dostateční prostor - vana
Sprchový kout
Minimální dostateční prostor - sprchový kout
Umyvadlo
Minimální dostateční prostor - umyvadlo
WC nebo bidet
Minimální dostateční prostor - wc nebo bidet
Pračka
Minimální dostateční prostor - pračka
Minimální dostatečný prostor
Minimální dostatečný prostor