Youtube Instagram Pinterest

Rád vidím svoje produkty vyrábět ve velkém

Rozhovor s Kryštofem Nosálem

Jak jste se dostal k designu?
Měl jsem to v sobě od malička, rodiče mě vedli k výtvarnému umění. Taky mě bavilo vyrábět různé pomůcky, jako například stojan na malování nebo boxy na tužky. Což vlastně byly moje první designy. Když jsem pak dělal zkoušky na malbu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, tak jsme si měli napsat náhradní obor. Zvolil jsem design, a tam jsem i skončil. Profesoři poznali už na talentových zkouškách, kam patřím.

Za designem jste tedy šel dál i na vysokou školu?
Ano, dostal jsem se na VŠUP v Praze do ateliéru Michala Froňka a Jana Němečka, což bylo asi to nejlepší, co mě mohlo potkat. Navíc jsme od začátku pracovali na projektech pro konkrétní firmy, což, jak se ukázalo, je pro získání zkušeností ve styku s realitou neocenitelné.

Od začátku jste chtěl dělat produktový design?
Jako student jsem nejprve pracoval ve studiu PH5, které se soustředilo především na interiéry, tak jsem přičichl k této disciplíně a uvědomil jsem si, že to není úplně moje cesta. Jsem velký detailista a každému úkolu se opravdu intenzivně věnuji a dám do toho hodně energie. U interiéru je pak škoda, že většinou vzniknou jen v jednom exempláři. Mnohem větší zadostučinění vidím v tom, když se moje produkty vyrábějí ve velkém, v sériích. Takže ano, brzy jsem pochopil, že chci dělat produktový design.

Na škole jste také začal spolupracovat s naší firmou...
vana EvolutionAno, vymýšleli jsme pro Ravak něco v ateliéru a později jsme se domluvili na spolupráci. Naprosto nezatížený zadáním jsem navrhl vanu, která vyřešila věc, co mi vždy na vanách vadila. Byla to určitá nesourodost vany s předním krycím panelem, které k sobě neseděly. Chtěl jsem to udělat jinak. Proto jsem tyto dvě části vizuálně propojil, a vznikl tak kompaktní celek. A hned po prezentaci dostala jméno Evolution.

Byla to pro mě první zkušenost s masově vyráběným výrobkem. Nezapomenu na ten pocit, když jsem ji pak poprvé viděl v obchodě. Později když získala ocenění, tak mi lidi dokonce posílali fotky, že jí mají doma.

Dnes jste už kmenovým návrhářem většiny produktů Ravak. Co vás na tomto tématu stále ještě baví?
Lidi mimo branži se mě často ptají, co se dá na takové vaně pořád vymýšlet. Právě o to vymýšlení a hledání něčeho nového jde. Každý projekt, i když ve stejném oboru, je v něčem jiném. A to se mi líbí.

Máte nějaký designový sen?
Chtěl bych udělat něco, co je hodně sériově rozmnožené, nejlépe po celém světě. Ale v zásadě se mi můj sen plní. Dělám věci, které mě baví a živím se tím.