Potřebujete se sprchovat ve vaně?
Potřebujete se ve vaně i sprchovat a nezmáčet celou koupelnu? Jestli zrovna nevyhledáváte vlhký dotek mokrého závěsu přilepeného na záda, doporučujeme některou z vanových zástěn a dveří. Hodí se i do hotových koupelen a jejich instalaci pomocí tří šroubů zvládne každý.
Jaké máte možnosti?
Vanové zástěny
Nezakrývají celý sprchový prostor. Při rozumném sprchování dokáží donutit naprostou většinu vody, aby zůstala ve vaně. Vanové zástěny jsou pevné nebo pohyblivé, některé se dají dokonce sklápět ke stěně, a proto nezabírají v koupelně zbytečně místo.
Vanové dveře
Vytváří sprchovací prostor nad vanou stejně dokonale jako sprchový kout.
Typy vanových zástěn
Vanové zástěny lze umístit takřka na každou vanu, ať už se jedná o vanu asymetrickou nebo o vanu klasického tvaru.
Ke klasickým vanám stačí vybrat si některou z nepřeberného množství typů univerzálních zástěn.
Pokud se soustředíte na sortiment osvědčených výrobců van, nemůžete se splést ani při výběru kvalitní zástěny. Univerzální zástěny lze namontovat takřka na jakoukoli vanu bez ohledu na její materiál, pozor dejte jen na rovnost lemu. Montáž zástěny zvládne každý, důležitá je pouze rovná zeď bez oblíbených nik, výklenků a popř. reliéfních obkladů (tzv. bombata).
Skládat nebo ne?
Vanové zástěny nabízíme skládací nebo pevné. Každý z těchto typů má své výhody.
Skládací zástěny jsou umístěny v rámu a opatřeny jedním či více svislými profily (podle toho mluvíme o dvoudílných, třídílných až například pětidílných zástěnách). Výhodou skládacích zástěn je jejich skladnost, protože tuto „harmoniku“ snadno složíte až na zeď a nikterak nebrání vstupu do vany či údržbě okrajů vany. Ale pozor! Berte v potaz umístění vodovodní baterie případně tvar vany. Pokud má vaše vana ergonomický prolis pro hlavu, je opatřena podhlavníkem nebo máte v daném místě baterii, nebudete moci zástěnu zcela složit a přijdete o jednu z výhod tohoto řešení. Správně nakombinovaná vana se zástěnou tedy vypadá tak, že v místě, kde má vana širší ploché dno a kolmé stěny, je umístěn sifon a toto místo je opatřeno zástěnou. Neopominutelnou výhodou ale zůstává fakt, že skládací zástěna vždy pokryje větší plochu kolem vany, takže sprchování bude tím více komfortní. Za větší pohodlí ale zaplatíte pravděpodobně ztíženou čistitelností, protože oproti jednoduchým pevným zástěnám budete při údržbě narážet na rám a množství profilů.
Pevné zástěny odpovědní výrobci sprchových koutů a van dělají z minimálně šestimilimetrového bezpečnostního skla. Pevné bezrámové zástěny jsou v současnosti v trendu díky jejich nadčasové eleganci a stylové čistotě. Při nákupu skleněné zástěny si ověřte, zdali bylo sklo opatřeno ochrannou vrstvou. RAVAK na skla svých sprchových koutů a zástěn nanáší patentovanou technologii AntiCalc®, která sklo chrání proti usazování vodního kamene a stačí jej už jen průběžně udržovat k tomu určeným přípravkem AntiCalc Conditioner.
Koupelnová matematika
Vybavit si koupelnu není žádná věda, stačí uvědomit si pár fakt. Délka průměrné vany začíná na 120 cm a nejčastěji se pohybuje kolem 160 - 170 cm. Pohodlný vstup do vany, který vám zbyde vedle zástěny, by měl být široký nejméně 70 cm. Pokud si tedy pořizujete vanu z kategorie menších (150 cm na délku) není příliš praktické kombinovat ji s pevnou zástěnou. Ta, aby mohla plnit svou funkci a zabraňovat rozstřiku vody, by měla mít šířku nejméně 80 cm.
Při výběru zástěn se setkáte i s jejich rozdílnými výškami, které kolísají mezi 133 cm, 140 cm a luxusní provedení mívají 150 cm. Průměrná vana mívá hloubku 40 – 45 cm, kombinací těchto údajů tedy odhadnete, na jakou výslednou výšku se se svou novou zástěnou dostanete a zdali vám bude vyhovovat vzhledem k vaší postavě. Ideální je dosáhnout výšky standardního sprchového koutu, která je 190 cm.
Vanové zástěny se při vhodně vybraném typu a spolehlivé značce stanou neocenitelnou součástí koupelny, ať už pro single bydlení v menším bytě nebo naopak, pro rodinnou koupelnu, která musí odolat hrátkám malých dětí.