Youtube Instagram Pinterest

Jak si vybrat vanu?

Pro ty, kteří nevlastní natolik velkou koupelnu, aby se do ní vešel současně sprchový kout i vana bude vana pravděpodobně nejjistějším řešením. Když si výběr dobře promyslíte , zajistí vám vana jak sprchování, tak získáte pohodlné místo pro příjemnou relaxaci. Podle čeho vanu vybrat tak, aby vám vyhovovala?

1. Materiál

vana Gentiana + H2O CromoterapieTrh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

Než technologický pokrok objevil výhody akrylátu, byla nejrozšířenější smaltovaná ocel. I dnes si drží pozici uznávaného, trendového i funkčního materiálu . Její výhody spočívají v bytelnosti, tuhosti a dlouhé životnosti, jdou však ruku v ruce i s nevýhodami. Vana ze smaltované oceli je „hlučná“, materiál je křehký, snadno se odloupne, rezonuje a odebírá teplo. Vana se tak pocitově jeví jako studená.

Tuto vlastnost převrací v opak vana akrylátová. Akrylát je materiál, který se při napouštění vany rychle zahřívá a udržuje teplo, vana tak zůstává dlouho příjemná. Dlouhodobě si zachovává svůj tvar, její povrch je lesklý a neporézní, příjemný na dotek, snadno se čistí a má antibakteriální vlastnosti. Podle způsobu výroby akrylátových desek rozlišujeme akrylát extrudovaný a litý. Výrazně kvalitnější je litý akrylát, který je mechanicky i chemicky velmi odolný. Potřebnou tuhost akrylát získává vyztužováním, a to buď laminátem nebo polyuretanovou technologií.

2. Tvar

Akrylát patří mezi cenově nejdostupnější a flexibilní materiály co se týče tvarování. Ten správný tvar si tedy mezi akrylátovými vanami vybere skutečně každý. Nevybírejte však „design pro design“ . Trendová krásná vana zdaleka nemusí být i pohodlná, vybírejte tedy design užitečný, který vám nabídne i přidanou hodnotu.

Podle tvaru dělíme akrylátové vany na: asymetrické, rohovéobdélníkové. Unikátní u značky RAVAK jsou tzv. vany v konceptech.

Asymetrické vany

Asymetrické vany - vana LoveStory IIJejich hlavní výhodou je úspora místa, proto své uplatnění najdou i v menších koupelnách. Mají ploché širší dno, které umožní i běžné sprchování a jejich vnitřní uhlopříčka je průměrně až o 20 cm delší než úhlopříčka klasické obdélníkové vany. Poskytují tak překvapivě velký prostor pro koupání a doplněné vanovou zástěnou vyřeší i sprchování bez potopy. Mezi asymetrickými vanami najdete jak úsporná levnější řešení, jako je tomu například u nejprodávanější akrylátové asymetrické vany Rosa nebo naopak luxusní dvoumístnou asymetrickou vanu LoveStory II, která se stala ikonou mezi dvoumístnými vanami, protože svým tvarem přirozeně podporuje fyzický kontakt koupajících se osob .

Rohové vany

Rohové vany - vana GentianaIdeální jsou do větší koupelny, protože zaberou více prostoru. Umožní i pohodlné koupání ve dvou. Vany mohou počítat buď s polohou koupajících se proti sobě nebo vedle sebe a mohou být doplněny i vanovými zástěnami. Mezi impozantní dvoumístné rohové vany patří například vana Gentiana nebo vana NewDay v rozměrech 140 x 140 cm a 150 x 150 cm.


Obdélníkové vany

Obdélníkové vany - vana ClassicSázkou na jistotu spočívající v tradičním a osvědčeném řešení je instalace vany obdélníkové. I u těchto van si ale všimněte, zda má vana ploché a co možná nejširší dno pro případné pohodlné sprchování , či zda má rovný boční lem, na který lze umístit vanovou zástěnu či vanové dveře. Rovný, dostatečně široký lem vany může posloužit i jako odkládací prostor všude tam, kde není místo na závěsné skříňky a poličky. Pokud prostor koupelny nenabízí ani minimálních 150 cm na délku běžné obdélníkové (nebo i jiné) vany, vyzkoušejte tzv. minivanu. Je dlouhá pouhých 120 cm, ale zachovává hloubku 40 cm jako u klasické vany. Umožňuje tak využití všech příjemných vlastností vany a při instalaci vanové zástěny vytvoří nečekaně velký sprchový kout.

Vanu, pro kterou jste se rozhodli si před nákupem ještě raději vyzkoušejte přímo v prodejně. Jen tak zjistíte, jak se do vany vejdete a jak vyhovuje přesně vašemu tělu.

3. Přidaná hodnota

Každá z van RAVAK nabízí svou unikátní přidanou hodnotu. Vyberte si tu, která splní přesně vaše přání:


vana Rosa 95 Integrované sedátko
Využijete ho pro hygienu ve vaně, ale i pro odkládání věcí.

vana Magnolia Odtok umístěný uprostřed
Praktický detail, který vám zpříjemní koupání ve dvou. Odtok nikde netlačí v sedací části, je šikovně umístěný mezi koupajícími se osobami.

vana Vanda II Ergonomické prolisy
Čtete si rádi ve vaně? Vyberte si vanu, která nabízí příjemnou oporu rukou pro čtení i bezpečné vstávání.
Vanové zástěny a dveře Vanová zástěna
Pro komplexní hygienu i relaxaci vám bude v koupelně stačit jen vana. Vanová zástěna ochrání vaši koupelnu před zacákáním při sprchování ve vaně.

příslušenství k vanám - madla a podhlavníky Madla
Doplňte si vanu praktickým madlem tak, aby se vám z ní i bezpečně vstávalo.