Youtube Instagram Pinterest

I velká koupelna má svá pravidla

Možná patříte mezi převážnou většinu domácností, které se potýkají v koupelně s nedostatkem místa. Pokud však ne a řadíte se k narůstajícímu počtu stavebníků, kteří mají možnost věnovat koupelně velkorysý prostor, mohlo by se vám hodit pár rad jak přednosti velké koupelny co nejlépe zužitkovat.

1. Chce to odvahu

„Velká koupelna vyžaduje větší odvahu, protože je to prostor pro hru, kombinování materiálů i barev“ říká Ing. Arch. Kamila Douděrová z ateliéru Kamidesign. Větší koupelna vyžaduje jiný styl uvažování než malá. Vyvarujte se nejčastější chyby při zařizování, kdy je vybavení rozmístěno po obvodu místnosti a uprostřed vzniká prázdná zóna velká jako taneční parket. Koupelna potom vypadá neútulně a promarníte tak její potenciál.

2. O číslo větší

Na rozdíl od panelákových koupelen platí u větších prostor možnost zařídit je předměty ve větším měřítku. Volte rozměrnější zařizovací předměty a nejlépe ty, které vybíhají do prostoru. „Absolutní punc luxusu dodávají velkým koupelnám například volně stojící vany“ říká designerka Kamila Douděrová. RAVAK pro zařízení větších koupelen vyvinul koupelnový koncept Evolution založený na efektní velké vaně Evolution (180 x 102 cm), která je ale oproti zcela solitérním vanám více univerzální. Důstojnou společnost jí dělá umyvadlo a koupelnový nábytek ve stejném oblém designu.

Vana a koncept Evolution

3. Zónujte

Takzvané zónování je pojem, se kterým se setkáte teprve až při zařizování větších prostorů. U těch si můžete dovolit (a měli byste) rozdělit plochu na jednotlivé části podle logiky tak, abyste si co nejvíce zpříjemnili každodenní užívání. Vycházejte z části, která bude nejvíce frekventovaná, tedy ze zóny s umyvadlem. To by mělo být umístěno tak, aby k němu byl volný přístup a aby před ním byl zachován minimální dostatečný prostor v šířce 90 cm a o hloubce 65 cm. Pokud zvolíte dvojumyvadlo, což se ve velké koupelně nabízí, tento prostor se samozřejmě zdvojnásobí. Podle umyvadla potom dále vybírejte design ostatních prvků v koupelně, které by měly harmonicky ladit. U velkého prostoru to platí dvojnásob, v případě typově naprosto odlišného vybavení o to víc vynikne jeho nesourodost. „Na trhu se setkáte s velmi obsáhlými koncepty, které zahrnují všechny určující prvky pro jakkoli velkou koupelnu. Je to například koncept Chrome, který zajistí, že i v prostorné koupelně, kam se vejde vana současně se sprchovým koutem i s dvojumyvadlem a všemi potřebnými doplňky, bude vše designově i funkčně navazovat“ dodává designerka.

Koncept Chrome

Při zónování počítejte i s prostorem pro technické zázemí (pokud se nenachází jinde v bytě). Nejlépe v podobě velkých vestavných skříní s posuvnými dveřmi, za kterými lze umístit pračku, kotel a další vybavení. Dojem koupelny nebude nijak rušit pohled na technické vybavení a dveře lze výtvarně podtrhnout motivem ladícím k obkladům.

Velká koupelna ocení i rozdělení nejrůznějšími polopříčkami, které prostor jasně rozčlení. Buď můžete vyzdívat nebo si zvolte skleněnou pevnou stěnu, jejíž velikost si sami určíte a RAVAK vám ji vyrobí přesně na míru vaší koupelně.

„Velká koupelna ocení i zřízení relaxační zóny, kterou je možno půdorysně vyvýšit o jeden stupeň, čímž se plocha místnosti žádoucím způsobem rozbije“ říká Kamila Douděrová. Takto vzniklé pódium osaďte lehátkem, křesílkem, vestavnou infrasaunou, vanou nebo dalšími předměty.

velká koupelna - Brilliant, LoveStory

4. Nešetřete na vybavení

Zařizování větší koupelny s sebou logicky nese větší náklady, ale myslete na to, že se jedná o investici na desítky let dopředu. Nešetřete tedy a dopřejte si vše, co vám pobyt v koupelně zpříjemní. Máte-li prostor, pořiďte si bidet nebo bidetovou spršku či pisoár. Musíte s nimi ale počítat už při hrubé stavbě při přípravách pro přívod teplé a studené vody. Do větších koupelen si budete pravděpodobně vybírat i větší vanu, proto nepromarněte příležitost a rovnou při pořízení si ji nechte osadit některým z hydromasážních systémů. Pokud se do většího prostoru vejde, investujte i do sprchového koutu. Pravděpodobně jej budete ke každodenní rychlé očistě využívat častěji než vanu.
„Trendovým řešením sprchovacích prostorů vhodných zvlášť do větších koupelen jsou sprchové kouty typu Walk-In. Nejlépe vyniknou postavené přímo na podlaze se zabudovaným odtokovým žlabem. Jejich největší předností je možnost absolutně individuálního pojetí, zákazník si může sám navolit všechny rozměry skleněných stěn“ vysvětluje Kamila Douděrová z ateliéru Kamidesign.

čleňte osvětlení - Walk-In, LoveStory II H2O Cromoterapie

5. Čleňte osvětlení

Zapomeňte na jedno centrální světlo. Velká koupelna vyžaduje osvětlení jednotlivých částí. „Zvlášť navrhuji přisvícení zrcadla nad umyvadlem, zvlášť nad relaxační zónou, zvlášt centrální stropní osvětlení a zvlášť designové přisvícení nik, které jsou také zajímavým prvkem luxusních větších koupelen. Práce se sádrokartonem nahrazuje mnohdy nábytek nebo police.“ radí designerka.

6. Obklady trochu jinak

„Pasé jsou listely obíhající koupelnu kolem dokola. V současnosti se klade spíš důraz na podtržení logiky fungování koupelny, to znamená, že se například barevně akcentuje relaxační část nebo přizdívka u wc“ říká Kamila Douděrová. U velkého prostoru se nebojte kombinace více formátů a barev, obecně ale platí, že stěžejní by pro velkou koupelnu měly být velké kalibrované formáty dlažby, kterou je v současnosti moderní používat i na stěny. Velký prostor snese i tmavší barvy, kterými se dá opticky skvěle modelovat.