Youtube Instagram Google+

Společnost RAVAK

Chcete si pořídit hydromasážní systém?

Investice do pořízení domácí hydromasážní vany pro mnohé z nás představuje rozhodnutí na desítky let dopředu. Nabídku hydromasážních systémů dnes už najdete v sortimentu nejrůznějších firem, od kvalifikovaných zkušených výrobců jako je RAVAK až po doslova montovací firmy, které vám na přání spojí jakoukoli vanu s jakýmkoli systémem. Než investujete velkou sumu peněz, zvažte pečlivě všechna pro a proti.

Hydromasážní systémy RAVAK

Jak si vyberete správnou vanu pro zabudování hydromasáže?

1. Volte raději akrylátovou

Hydromasážní systém se dá namontovat takřka do jakékoli vany, a to zejména do akrylátových. Aby však masážní vana tvořila logický a funkční celek, zamyslete se nad materiálem, rozměrem vany, šířkou jejích lemů, celkovým tvarem vany nebo třeba i nad umístěním odtoku.

Akrylátové vany poskytují velkou variabilitu. Hydromasážní systém můžete buď s jistotou požadovat u jejich výrobce jako je RAVAK nebo, pokud si troufáte na nezávislý a velmi rizikový postup, můžete oslovit nejrůznější firmy, které se zabývají „skládáním“ nakoupených akrylátových van s nakoupenými hydromasážními systémy dohromady.

Akrylátové vany jsou pocitově teplejší než smaltované. Neopominutelným detailem je i fakt, že akrylátové vany nabízejí nepřeberné množství tvarů, ze kterých si pro svou postavu vybere snad každý.

2. Myslete na rozměry

„Naším kritériem z hlediska rozměrů je šířka minimálně 75 cm a délka alespoň 170 cm“ říká specialista na hydromasáže RAVAK Martin Zítek. „Firmy, které se zabývají pouze instalací trysek do vany, vám namontují hydromasážní systém i do vany dlouhé třeba 150 cm, což ale z našeho pohledu není příliš šťastné. V takové vaně budete spíš sedět, ramena vám budou chladnout a hydromasáž si dostatečně nevychutnáte. Zaměřte se tedy spíš na vany pohodlnější nebo v nejlepším případě na vany vyvinuté přímo jako hydromasážní, jejichž každý centimetr prostoru má svůj smysl a koresponduje s tvarem lidského těla“ dodává Zítek. Drobným ale praktickým detailem je i umístění odtoku vany, který by měl být situován ideálně spíš do oblasti nohou, kde nepřekáží rozmístění trysek, jako by tomu mohlo být u odtoku, který bývá občas u specificky designových van umisťován uprostřed vany. Obecně rozšířené umístění odtoku v polovině podélné boční stěny vany není nijak omezující.

Jak si vyberete vhodný hydromasážní systém?

1. Vybírejte přímo u výrobce

Při výběru hydromasáže můžeme postupovat dvěma cestami. Ta dobrodružnější obnáší výběr samostatné vany a následnou montáž vybraného systému zvoleného podle individuálních požadavků a finančních limitů. Pokud se vydáte tímto směrem, studujte pečlivě doporučení odborníků, rady na internetu, ptejte se na zkušenosti, protože se může stát, že ve snaze prodat výrobek namontuje firma do vany i část nelogicky situovaných trysek popř. neposkytne nezaujaté poradenství tak, aby celý systém přesně vyhověl vašim představám. Oproti tomu sázkou na jistotu je výběr hydromasážní vany přímo od výrobce. Ti mají zkušenosti s navrhováním van, jejich výrobou, investují do technologií a vývoje a každou novou vanu s hydromasážním systémem vyvíjejí vždy jako od začátku promyšlený celek. Prověřenými řešeními od stabilních výrobců jsou například hydromasážní systémy RAVAK pro vany:

hydromasážní systémy RAVAK pro vany You
You
hydromasážní systémy RAVAK pro vany LoveStory II
LoveStory II (pro dva)

2. Jaký účinek očekáváte

Obecně lze hydromasážní systémy rozdělit na vodní (hydro) a vzduchové nebo též perličkové (air). Hydromasáž funguje díky proudu vody, který je vytvářen vodním čerpadlem. Vodní trysky bývají umístěny v boční, zádové a chodidlové části vany. Vodní masáž je vhodná zejména po sportovních a fyzických výkonech a urychluje léčbu zdravotních obtíží. Zlepšuje krevní oběh, prokrvuje vnitřní orgány a svaly a působí blahodárně na celý pohybový aparát.

Vzduchová masáž má spíše relaxační účinky, zajišťuje prokrvení kůže a její celkovou tonizaci a je oproti klasické hydromasáži založena na působení tlaku vzduchu, který je generován kompresorem a do vany je vháněn tryskami menšího průměru. Vzduchových trysek se používá, v porovnání s hydromasážními, více a bývají umístěny zejména na dně.

Oba systémy (hydro a air systém) lze spojit do jednoho kombinovaného systému.

Výhody vodní masáže a účinky masáže vzduchové v sobě spojuje systém Whisper Jako jediný na českém trhu nabízí uvolňující masáž bohatou směsí vody a vzduchu vycházející i ze dna vany, protože ke každé vodní trysce přisává i dostatečné množství vzduchu. Své pojmenování (whisper = šepot) dostal díky tichému a úspornému provozu. Oproti kombinovaným systémům Whisper pracuje s jedním agregátem a neobsahuje dmychadlo. Požitek z relaxace tak neohrožuje obvyklý hluk spojeným se spuštěním klasických airmasáží.

Co dalšího hydromasážní systémy umí?

Nabídka výrobců se liší v tom, co zahrnují do standardní výbavy a co už ne, ale kromě požadovaného počtu a rozmístění hydromasážních trysek si navíc můžete navolit například možnost dezinfekce systému nebo ohřev vody, který slouží k udržování teploty vody napuštěné ve vaně, podhladinové osvětlení či chromoterapii.

Chromoterapii neboli léčebný systém založený na působení světla a barev lze zabudovat do většiny akrylátových van. Pracuje jako výkonné podhladinové osvětlení a umí oživit koupel mnoha barevnými odstíny nebo bílým světlem. U chromoterapie posuzujte zda má dostatečný výkon s možností regulace a jakou kombinaci barev nabízí, popř. zdali se jejich prolínání dá zastavit na vaší oblíbené. Na trhu se nabízí i chromoterapie H2O Color, která se dá pořídit jako samostatný balíček nezávislý na pořízení hydromasážního systému.

Na co si dát pozor

1. Hlučnost

Na českém trhu je bohužel dosud opomíjeným kritériem. Hydromasážní systémy nejsou zařazeny do kategorie spotřebičů s povinností uvádět emise hluku. Jejich výrobci u nich proto nemusí udávat hlučnost a pro zákazníky tak odpadá jedno snadno srovnatelné kritérium, podle kterého by si mohli vybírat.

2. Správné a hlavně logické rozmístění jednotlivých trysek

V této oblasti občas selhávají právě firmy, které montují systémy na přání zákazníka. Zkušený výrobce hydromasážních van se při umisťování například vzduchových trysek vyhýbá sedacím částem vany a taktéž umisťování mikrotrysek do zádových partií má svá pravidla. Mikrotrysky navrtané příliš blízko hladiny z vody spíš vystřikují než aby účinně masírovaly. Stejně tak umístění těchto malých vzduchových trysek do partií zad nemá dostatečný masážní efekt, ale občas se setkáte s tím, že je prodejce rád namontuje jako bonus zdarma, ovšem bez žádného praktického dopadu na vaše zdraví.

3. Vnitřní kompatibilita jednotlivých komponent

Ptejte se prodejce, jak má hydromasážní systém vyřešeno odvodnění po vypuštění vany. V přívodních hadičkách může zůstávat zbytková voda a časem se z vnitřních rozvodů můžou začít uvolňovat nečistoty.

Kdy začít plánovat?

Přemýšlet o masážní vaně začněte ještě před tím, než začnete s přestavbou či výstavbou nové koupelny. Pořízení hydromasážní vany zasahuje do vedení elektroinstalace, odpadů, přívodů vody pro baterii a do dalších oblastí. U výrobce respektive dodavatele si proto ověřte, kde a jak mají být rozmístěny přívody vody a elektřiny v závislosti na tvaru vany a zvoleném hydromasážním systému, kde má být umístěn odpad a kde budou zabudovány servisní a montážní otvory. Zkušený výrobce hydromasážních systémů vám hned na začátku poskytne dokument, tzv. stavební připravenost, kde jsou na jednom místě přehledně všechny požadavky na úpravy v koupelně uvedeny.

Pozor! Z hlediska následné údržby a řešení případných problémů při používání je jednoznačně výhodnější pořídit si čelní krycí panel na vanu než ji obezdívat. Obezdívka sice může být vizuálně efektnější, ale v případě nutnosti zpřístupnit hydromasážní systém je její odstranění neporovnatelně složitější než sejmutí akrylátového panelu, který bývá navíc v jednoduchém ergonomickém designu, který koresponduje s designem vany. Z hlediska plánování harmonogramu prací počítejte s dodacími lhůtami pro hotovou vanu nejméně 2 – 3 týdny, objednávejte tedy nejméně jeden měsíc dopředu. S objednávkou vany je výhodné objednat i tzv. oživení hydromasážního systému, které nabízejí certifikovaní výrobci s vlastní servisní sítí.

Kolik to všechno bude stát?

Hydromasážní systém je jedna z položek ve stavebním rozpočtu, která může činit „jen“ dvacet tisíc korun, ale také pětinásobně více. Lze je obecně rozdělit do několika cenových kategorií zejména podle typu ovládání, počtu trysek a výbavy daného systému. Nejlevnější typy hydromasáží začínají kolem dvaceti tisíc korun a jsou to základní řady s pneumatickým ovládáním (které umí jen základní pokyn on/off a není napojeno na elektroniku). Lépe vybavené řady především zahrnující větší počet trysek se pohybují kolem třiceti až padesáti tisíc korun. Systémy za padesát až sedmdesát tisíc již poskytují nejvíce možností z hlediska ovládání (elektronické ovládání) a zahrnují i nejrůznější nadstandardní vybavení. Originální systémy šité na míru konkrétním vanám a nabízené pouze s těmito vanami se potom pohybují v cenovém rozpětí padesát až sto tisíc korun.

U koho tedy nakonec nakoupit?

1. Zvolte si firmu s tradicí na českém trhu, s vlastní servisní sítí a certifikovanými výrobky. Větší jistotu než prodejce vám poskytne přímo výrobce hydromasážních systémů jako je například RAVAK.

2. Vyžadujte dostatečně dlouhé záruky, jak na vany, tak na hydromasážní systémy a jejich těsnost. Jako standard požadujte alespoň pět let na hydromasážní vanu a těsnost hydromasážního systému.

3. Využijte on-line konfigurátory. Nejpropracovanější konfigurátor hydromasážních systémů nabízí na svém webu RAVAK. Obsahuje pouze sedm kroků, ve kterých si zákazník navolí všechny potřebné detaily počínaje typem vany přes hydromasážní systém až po poslední doplňky a v každém kroku je informován o průběžné ceně celého výrobku. Od počítače můžete odejít s výsledným dokumentem, který obsahuje vyobrazení vany a zabudovaného systému včetně cenové kalkulace.

4. Pozorně prostudujte i ovládání hydromasážního systému. Ve vaně chcete především relaxovat, proto vyžadujte intuitivní a jednoduché ovládání.

5. Preferujte firmy, které vám nabídnou oživení systému. To zahrnuje usazení vany, napojení na odpad, k přívodu elektrické energie a k zemnícímu systému, napuštění vany a zkontrolování její těsnosti, zatmelení ve styčných plochách se stěnami, případnou instalaci čelního panelu a vaše zaškolení v obsluze a údržbě hydromasážní vany. Celá akce netrvá většinou více než tři hodiny, které se však při dalším používání vany jednoznačně vyplatí.