Youtube Instagram Google+

Společnost RAVAK

Pro bezpečnější koupelnu

Datum: 23.6.2015

   Správná koupelna nemá mít v prostoru žádné překážky, pouze pomocníky. Naštěstí, i v současném trendu "designu nade vše" se najde spousta esteticky vydařených řešení, která koupelnu zároveň zabezpečí proti nejčastějším rizikům.

Bez bariér

Bezbariérový sprchový kout ze série Chrome   Na hladkém a často i vlhkém povrchu koupelny by mělo být co nejméně bariér ke zdolávání. Z tohoto hlediska je proto mnohem vhodnější zvolit místo vany sprchový kout a i ten řešit s širokým dobře zajištěným vstupem, pokud možno bez žádných podlahových lišt. Nejlepším řešením pro bezbariérovou koupelnu je použití sprchových dveří do vyzděné niky. Mezi stěny do tvaru U, které je vhodné postavit co nejdále od sebe, lze použít nejrůznější modely. „Získáte tak sprchový prostor až 200 centimetrů široký, a to i bez dražších atypických řešení“ dodává produktový manager výrobce sprchových koutů RAVAK Aleš Brožík. Sprchové dveře při sprchování těsní dokonale, ale je třeba dávat pozor při jejich otevření po opuštění sprchového koutu. Nejideálnější je volit tzv. lítačky, ze kterých může voda skapávat dovnitř sprchového koutu. U modelů otevíraných do prostoru koupelny se vystavujeme riziku uklouznutí po loužích vody stékající po dveřích koutu.


Protiskluznost je zásadní

 Vyšší bezpečnost při sprchování díky protiskluzové povrchové úpravěAkrylátová nízká sprchová vanička Galaxy Pro s protiskluzovou úpravou  Všechna místa na podlaze koupelny, která se čas od času namočí, je proto vhodné rovněž zabezpečit. V této souvislosti se většinou dobereme ke dvěma typům povrchů, a to buď k akrylátu nebo ke keramické dlažbě. Jedná se o akrylátové sprchové vaničky ve sprchových koutech nebo o dlažbu použitou v koupelně a často i ve sprchovém koutu. Akrylát lze vylepšit buď povrchovou úpravou už ve výrobě, kdy můžete od různých výrobců získat vaničky se speciálně zdrsněným „antislip“ povrchem jako jsou třeba vaničky z řady Galaxy Pro. Jsou tenké, lze je snadno zapustit do podlahy, žádoucí bezbariérovost tedy zůstává zachována, a zároveň mají protiskluzovou úpravu.

Samolepící pásky či čtverečky SafeStep představují jednoduchý a efektivní způsob jak zabezpečit vaše kroky v koupelně.   Nebo, pokud už máte vaničku hladkou a hledáte okamžité řešení bez kopání koupelny, můžete ji jednoduše polepit bezpečnostními protiskluzovými pásky. „Protiskluzové pásky Safe Step jsme vyvinuli ve spolupráci s firmou 3M, jejíž materiály jsou světoznámé pro svou maximální odolnost a jsou používány napříč mnoha obory počínaje zdravotnictvím až po silniční dopravu“ říká Aleš Brožík z firmy RAVAK. Výhodou protiskluzových pásek je jejich dostupnost, okamžitá aplikace – ale i odstranitelnost, cenová nenáročnost (245 Kč/balení) a nenápadnost, díky které nezmění design vaší koupelny. Dají se samozřejmě aplikovat i do van nebo na dlažbu.
Ta, sama o sobě, by měla být protiskluzná, ve správném koupelnovém studiu by vám měli poradit s výběrem. „Řídí se podle parametru rozdělení dlažeb do tří skupin od A přes B až C. Tato kategorie zahrnuje dlaždice s nejvyšší dosažitelnou protiskluzností pro chůzi bosou nohou“ říká Pavla Nováková, managerka PR společnosti RAKO. Velmi účelné je z hlediska bezpečnosti (bohužel ne z hlediska současného designu) pořídit raději dlažbu maloformátovou či dokonce mozaiku, které, například ve sprchovém koutu opatřeném odtokovým žlabem, umožní přesnější spádování . Příjemný je i větší počet spár, ty rovněž snižují nebezpečí uklouznutí.

Nenahraditelný termostat

Termostatická baterie se hodí do sprchového koutu, ale i do vany   Nejen starší a hendikepovaní, kterým činí pohyb na menším prostoru obtíže, ale každý dospělý a hlavně rodiče menších dětí, ocení termostatickou baterii. Tyto armatury jsou na straně osazeny ovládací hlavicí s viditelným označením teploty vody a blokačním tlačítkem. Základní poloha odpovídá 38 ºC. Kdo chce teplejší vodu, může lehce zmáčknout zarážku a pootočit. Systém vědomé volby a blokování předejde opaření způsobeným náhodnou manipulací s pákovou baterií.Velmi snadno o ní můžeme například zavadit zády ve sprchovém koutu menších rozměrů nehledě na dětské vodní hrátky. Některé modely navíc mají zónu za 38 ºC vroubkovanou, takže pokud otáčíte kohoutkem v těchto vyšších teplotách, cítíte lehké drhnutí. To vás upozorní, že hrozí nebezpečí opaření. Je to příjemné například při mytí vlasů, kdy máte oči plné vody a mýdla. Pro obsloužení co největší plochy těla je výhodné na baterii napojit co nejdelší sprchovou hadici, ideálně 150 cm a delší. Termostatická baterie taky dokáže vyrovnávat teplotu vody tak, aby ze sprchy rychle po spuštění tekla voda podle našeho přání. Teplota vody se díky termostatu nezmění ani, když proud vody během sprchování několikrát zastavíme, abychom se třeba namydlili. A protože termostat se umí vypořádat i s výkyvy tlaku v potrubí, pomáhá předejít nárazovým změnám teplot během sprchování. Termostatické baterie jsou vhodné do sprchového koutu i k vaně, v některých případech i k umyvadlu, a to jak v nástěnném, tak i v podomítkovém provedení. Sprchovou termobaterii v dobré kvalitě se zárukou od českého výrobce RAVAK koupíte od 3 990 Kč.

Ke stažení: