Youtube Instagram Pinterest

Umyvadla RAVAK na výstavě v Moravské galerii Brno

Datum: 27.2.2023

   V Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie Brno se veřejnosti právě otevřela výstava kreativního dua Vrtiška & Žák nazvaná Za dobrý design. Roční přehledová expozice designérů a artdirectorů RAVAK návštěvníky provede reprezentativním výběrem jejich práce v oblasti produktového designu. Ve dvoraně muzea, levitující ve vzduchu na černých podestách, nechybí ani úspěšný set keramických umyvadel Yard.

Umyvadla RAVAK na výstavě v Moravské galerii Brno

   „Od umyvadel, přes židle, až po katamarán. Vrtiška & Žák ve své tvorbě navazují na zlatou éru poválečného modernismu, období, kdy se kladl důraz na komplexní chápání navrhování a ve kterém tvůrci nedělali rozdíly mezi tak odlišnými úkoly, jako je návrh lžičky nebo mrakodrapu. Jsou v tomto smyslu ojedinělými představiteli své generace a na rozdíl od svých často velmi úzce vyprofilovaných vrstevníků dokáží na stejné úrovni řešit projekty mnoha odlišných měřítek a typologických zadání.“ říká kurátor výstavy Adam Štěch.

Vrtiška & Žák, RAVAK   Na pozici kreativních ředitelů RAVAK působí Roman Vrtiška a Vladimír Žák od roku 2022, nicméně spolupráce s českým výrobcem začala už o rok dříve při vývoji nových produktů. Set keramických umyvadel RAVAK je jejím prvním výsledkem, který okamžitě vzbudil pozornost odborné veřejnosti. Vrtiška & Žák, mimo jiné za tyto produkty, získali ocenění absolutních vítězů v soutěži Czech Grand Design 2021. Kolekce Yard byla na začátku roku 2023 oceněna i cenou Good Design udělovanou v americkém Chicagu.

   Výstava VRTIŠKA & ŽÁK: ZA DOBRÝ DESIGN v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie Brno trvá od 24. 2. 2023 do 28. 1. 2024 a je součástí oslav výročí 150 let od založení Uměleckoprůmyslového muzea.

Ke stažení: